HPC12JB2R00
Mfr.Part #
HPC12JB2R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 2 OHM 5% 5W 5048 WIDE
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance :
2 Ohms
Supplier Device Package :
SMD
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%